تصوير خبر
رعایت اصول ایمنی از جمله مواردی است که در هواپیمایی نفت به عنوان یک فرهنگ درآمده و به همین منظور این ناوگان از هواپیماهای اروپایی فوکر بهره می برد. به گفته معاون مهندسی و تعمیرات شرکت هواپیمایی نفت ایران ، نوع نیاز و فرهنگ غالب در صنعت نفت شرایطی را بوجود آورده است که در فعالیت های هوایی صنعت نفت نیازی به هواپیماهای روسی نباشد.
مهندس بهمئی می گوید : هواپیما ها را از خط تولید شرکت های اروپایی خریداری کرده ایم و برای ما مهم است که این هواپیما ها علاوه بر اروپایی بودن ، در کشور های اروپایی نیز پرواز کرده باشند. توجه به این موضوع باعث شده که ما تحت تاثیر تحریم قرار نگیریم ، اگر چه تحریم شامل برخی قطعات مربوط به کارخانه های سازنده می شود اما با اقداماتی که صورت گرفته تا کنون مشکلی در این زمینه بوجود نیامده است حال آنکه برای گریز از تحریم ها نیروهای متخصص را آموزش دادیم و برای اخذ مجوزهای لازم در این زمینه گام برداشتیم. پیش از این لازم بود هر 4، 8 ، 12 سال یکبار برای انجام چک و بازرسی دوره ای ، هواپیما ها به خارج از کشور فرستاده شوند که در این خصوص با توجه به مجوزهای اخذ شده از کشور سازنده و قوانین مربوط به سازمان هواپیمایی کشور ، بازرسی دوره ای 4 و 8 ساله هواپیماهای فوکر 50 و 100 در داخل کشور صورت می گیرد. از سوی دیگر تمام تعمیرات هواپیمای توئین آتر که در جزیره خارگ به صورت شبانه روزی فعالیت می کند نیز به همت متخصصان و کارشناسان داخلی شرکت هواپیمایی نفت ایران انجام می شود ، در این حال با دریافت گواهینامه اختیارات مهندسی تعمیرات (mc) که هر سال تمدید می شود، اختیارات این شرکت افزایش یافت.
مرحله آخر تعمیرات و مهندسی هواپیمایی نفت ایران ، تعمیرات اساسی و Overhal است که در حال حاضر در کشور هلند بر روی هواپیماهای فوکر انجام می شود. این تعمیرات که باید هر 12 سال یکبار روی هواپیماها انجام شود مربوط به چک و بازرسی هواپیماهاست که انجام آن نیازمند مجوزهای خاص شرکت سازنده است با توجه به برنامه های در دست اقدام شرکت هواپیمایی نفت ایران ، این شرکت حرکت در مسیر اخذ این گواهینامه را آغاز کرده است به گونه ای که پیش بینی می شود با گشایش اعتبار های لازم در سال آینده این مجوز اخذ شود و قبل از رسیدن به وضعیت overhal این عمل در داخل کشور و به وسیله متخصصان شرکت هواپیمایی نفت ایران صورت گیرد.
بهمئی می گوید: در حال حاضر در واحد مهندسی و تعمیرات شرکت هواپیمایی نفت ایران 80 متخصص ، امور تعمیر و نگهداری هواپیماها را برعهده دارند.
همچنین مدیریت تضمین مرغوبیت (QA) ، مدیریت بخش های مهندسی ، مدیریت برنامه ریزی تعمیرات ، مدیریت کارگاه های مکانیک و اویونیک در زمره مدیریت های شرکت هواپیمایی نفت ایران قرار دارند.
از سوی دیگر کارگاه مجهز تعمیرات بدنه انواع هواپیماها ، کارگاه موتور و ملخ روی هواپیماهای فوکر 50 و ملخ هواپیمای توئین آتر ، کارگاه رنگ آمیزی ، کارگاه تعمیرات و بازرسی ترمز و چرخ و لاستیک هواپیما ، کارگاه الکتریک ، کارگاه الکترونیک و کارگاه باتری از جمله کارگاه های موجود در شرکت هواپیمایی نفت ایران است که قرار شده به زودی کارگاه انجام تست های غیر مخرب (NDT) و کارگاه تعمیرات فرعی ارابه های فرود هواپیمای فوکر 50 نیز در معاونت مهندسی و تعمیرات شرکت هواپیمایی نفت راه اندازی شود.

تاریخ خبر: 1389/02/01

تصویر تصویر تصویر تصویر
کابران حاضر: 28 نفر   -   کل بازديدکنندگان: 610934 نفر
طراحی سایت توسط : پارسیان مهر ©تمامی حقوق این وب سایت به شرکت هواپیمایی نفت ایران تعلق دارد.